TEKNİK BİLGİYE İHTİYACINIZ YOK!

İçerik yönetim sistemleri

Hazır kaynak kodlara sahip bu sistemler ile birçok farklı konuda ve alanda internet sitesi tasarlayabilir ve yayına alabilirsiniz.

İçerik Yönetim Sistemi Nedir?

İçerik yönetim sistemi (CMS), web içeriğini yönetmek için kullanılan ve birden fazla katılımcının oluşturmasına, düzenlemesine ve yayınlamasına izin veren bir uygulamadır. Bir CMS'deki içerik tipik olarak bir veritabanında depolanır ve bir dizi şablona dayalı olarak bir sunum katmanında görüntülenir.

İçerik oluşturma (kullanıcıların içeriği kolayca oluşturmasına ve biçimlendirmesine olanak tanır) İçerik depolama (içeriği tutarlı bir şekilde tek bir yerde depolar) İş akışı yönetimi (yazarlar, editörler ve yöneticiler gibi rollere göre ayrıcalıklar ve sorumluluklar atar) Yayınlama (içeriği canlı olarak düzenler ve iletir) Bir içerik yönetim sisteminin faydaları bir CMS'nin önemli bir avantajı, işbirlikçi doğasıdır. Birden fazla kullanıcı oturum açabilir ve yayınlanacak içeriği düzenleyebilir, programlayabilir veya düzenleyebilir. Arayüz genellikle tarayıcı tabanlı olduğundan, bir CMS'ye herhangi bir sayıda kullanıcı tarafından herhangi bir yerden erişilebilir.

  • Hızlı Üretim
  • Düşük Maliyet
  • Kolay Yönetilebilir İçerik

Bir CMS'de nelere dikkat edilmelidir ?

Bir içerik yönetim sistemi seçmeden önce, şirketinizin bilgi yönetimi uygulamalarını ve içeriğin yayınlanmasıyla ilgili genel iş hedeflerini değerlendirmenizde fayda var.

Çözmeye çalıştığınız iş sorunlarının yanı sıra sahip olabileceğiniz özel gereksinimlerin bir listesini yaparak başlamanız gerekecektir. Bu, en popüler veya en sevilen yerine, iş gereksinimlerinizi destekleyen doğru içerik yönetim sistemini seçmenize yardımcı olacaktır.

CMS

CMS'ler, her biri kendi özellikleri ve faydaları olan tüm şekil ve boyutlarda gelir. Bazıları blog yazmak için idealdir; diğerleri, fiyatlandırma ve muhasebe işlevi özelliklerine sahip e-ticaret sitelerine göre uyarlanabilir. Spesifikasyonlar şirketinizin ihtiyaçlarına ve kaynaklarına göre değişecektir.

Bir CMS'nin ikinci büyük avantajı, programlama dillerini bilmeyen teknik bilgisi olmayan kişilerin kendi web içeriklerini kolayca oluşturmasına ve yönetmesine izin vermesidir. Tipik bir içerik yönetim platformunun WYSIWYG editörleri, kullanıcıların herhangi bir HTML veya CSS bilmesine gerek kalmadan metin girmesine ve resim yüklemesine olanak tanır.

Bir şirket sayfalarını yayınlamak için bir CMS kullandığında, web sitesinde değişiklik yapmak için ön uç mühendislere olan güvenini azaltır ve yeni içerik yayınlamayı daha hızlı ve kolay hale getirir.

sürecinde dikkate alınması gereken bazı sorular şunlardır:

Bütçeniz nedir ?

Harcayacak sonsuz kaynağınız varsa, içerik oluşturucuların ve editörlerin hayatlarını kolaylaştırmak için tasarlanmış özelliklere sahip çok karmaşık içerik yönetim sistemleri vardır. Ancak sınırlı bir bütçeyle seçenekleriniz daha sınırlı olacaktır.

CMS'nin hangi iş operasyonlarını desteklemesi gerekiyor ?

Fiyattan sonra, bir sonraki önemli husus, CMS'nin hangi ticari operasyonları desteklemesi gerektiğidir. Şirketinizin günde yüzlerce yeni video yayınlaması gerekiyor mu? Her gün binlerce SKU'nun fiyatları değiştirilsin mi? Blog gönderileri için resimler barındırılsın mı?

CMS'nin hangi teknolojileri desteklemesi veya entegre etmesi gerekiyor ?

Şirketiniz zaten bir CRM, ERP veya web analitiği programı kullanıyorsa, mevcut çevrimiçi pazarlama yazılımıyla entegre olan bir CMS'yi düşünmeniz gerekir .

İçerik oluşturmak ve düzenlemek ne kadar kolay ?

Şirket ne kadar büyük olursa, CMS'nin son kullanıcısı onu uygulayan kişiden o kadar fazla uzaklaştırılır. İdeal olarak, sistem WYSIWYG düzenleyici gibi özelliklerle kullanımı kolay ve sezgisel olacaktır.

Kaç farklı kullanıcı grubu olacak ?

Bir değerlendirme, gerekli olan çeşitli farklı yönetim ayrıcalıkları olacaktır. Yöneticilerin zamanlanmış içeriği gözden geçirme rolü de dahil olmak üzere çeşitli kullanıcı rollerini göz önünde bulundurun.

Platform SEO dostu mu?

Eğer SEO şirketiniz için önemliyse, otomatik olarak böyle başlık etiketleri, url, görüntülerde alt etiketleri ve sağlıklı bir iç bağlantı yapısı gibi temel sayfada optimizasyon görevleri olan CMS tercih etmelisiniz.

Sorulan Sorular

WordPress, Joomla, Drupal, Opencart, Shopify, Prestashop, Magento, Umbraco

WordPress. Blog kullanıcıları için tasarlanmış olan WordPress, dünyada en yaygın kullanıma sahip içerik yönetim sistemlerinden biridir., Joomla! Açık kaynak olarak geliştirilen Joomla, WordPress'e oranla daha fazla ayrıntıya sahiptir. , Drupal, Concrete5, MODX, Bolt CMS.

İçerik Yönetim Sistemi (İYS, İng.: İngilizce: Content Management System ya da CMS) dijital içerik üretilmesini ve düzenlenmesini yönetmeye yarayan yazılım. Bir İYS, genellikle doküman yönetimi, değer yönetimi ve kayıt tutma sistemlerinin birden fazla katılımcı tarafından işbirliği içinde kullanılmasını sağlar.

Content Management System olarak bilinen CMS; web sitesindeki bütün dosya, içerik ve tasarıma ait görsellerin yönetilmesinde tam kontrol sağlayan bir yazılım uygulamasıdır.

Dosya içerik yönetim sistemi elektronik doküman, resim arşivi gibi verilerin kontrolü için kullanılan bir sistemdir. 4-MCMS (Mobile CMS); Mobil telefonlar, akıllı telefonlar ve PDA 'lar için yapılmış bir yönetim sistemidir.

Web içerik bileşenlerinin yönetim işlemlerinin gerçekleştirildiği web tabanlı yazılımlardır. Bu yazılım uygulamasıyla kullanıcıların kişisel ya da kurumsal olarak kendi web sayfalarını çevrimiçi ve mekândan bağımsız olarak tasarlayabilmeleri ve web içeriğini oluşturabilmeleri sağlanmaktadır.

CMS olarak kısaltılmış içerik yönetim sistemi, kullanıcıların özel teknik bilgiye ihtiyaç duymadan, kodlarla uğraştırmadan bir web sitesinde içerik oluşturmasına, yönetmesine ve değiştirmesine yardımcı olan bir yazılımdır.

Dijital içerik oluşturmak ve yönetmek için kullanılan WordPress ve Joomla gibi yazılım uygulamalarına içerik yönetim sistemi denir. CMS'ler bulut tabanlı olduklarından, kullanıcılar herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda tarayıcılarından, kullandıkları CMS'e erişerek içeriklerini oluşturabilir ve yayınlayabilir.

Kısaca, bir içerik yönetimi sistemi internet sitesi sahiplerine, editörlerine ve yazarlarına herhangi kodlama bilgisine ihtiyaçları olmadan içerik yayınlama imkanı tanıyan bir web uygulamasıdır.

Content Management System, içerik yönetimi paneli ya da admin paneli olarak ifade edilen CMS, internet üzerinden kolay yönetilebilir siteler bünyesinde yer almaktadır. Özellikle kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan, web sitelerinin yönetilmesini kolaylaştırmaktadır.

Ne aramıştınız?

Proje planı danışmanı mı?

Strateji toplantımızı hemen planlayalım!